PHP00805E10R0BST1
Mfr.Part #
PHP00805E10R0BST1
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 5/8W 0805
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.63W, 5/8W
Resistance :
10 Ohms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%